Az oroszlnok kztt
Az afrikai szavannkon egy nagymacska uralkodik a tbbi llat felett. Az oroszln, az „llatok kirlya„ rszolglt nevre: bszke s hatalmas, a legnagyobb ragadoz a kontinensen.Valaha az oroszln volt a legelterjedtebb szrazfldi emls: zsiban, Amerikban s Eurpban is megtallhat volt. Ma mr lhelye szinte csak Afrikra korltozdik, fennmaradsa vdett terleteken biztosthat.
Macskaflk csaldjnak trtnete nagyjbl 10 milli vre nylik vissza. Az oroszln azonban viszonylag j faj ebben a csaldban.
Lakhely:
Az oroszlnok szeretik a fves sksgokat, a boztos szavannkat s a nylt erdket, amelyek Afrika kzp-keleti s dli rszt bortjk. Nem kell flnik ms vadllatoktl, s nincs szksgk a nvnyek knlta fedezkekre sem.
Az oroszlnok csapatban vadsznak, gy nylt terleten is le tudjk terteni ldozatukat. les fogaival, hatalmas erejvel s nagy mancsval az oroszln legyzhetetlen. Egy oroszlnfalka lakterlete 20 – 400 km2 kztt mozog, de vndorolhatnak is, gy akr 4000 km2-t is bejrhatnak egy v alatt.
Adatok:
•Przsi idszak: egsz vben
•Vemhessgi id: 110 nap
•Utdok szma: 1 – 6
•Klykk nevelse: 20 – 30 hnap
•Tpllk: hsev; fleg antilop, bivaly, gn, zebra s varacskos diszn
•lettartam: 13 – 20 v
•Sttusz: veszlyeztetett
•letmd: csoportos
•Testhossz: 1,7 - 2,5m
•Farok hossza: 90cm - 1,1m
•Marmagassg: 1,1m
•Testtmeg: 150 – 250 kg
•Ivarrettsg: 3 – 4 v (mindkt nem)
Testfelpts
A hm oroszln inkbb harcra, mint vadszatra termett. Hatalmas nyak- s vllizmain kvl jellegzetessge a sr srny, amely az llat ktves korra fejldik ki teljesen, s ekkorra a pofaszltl egszen a vllig fedi a nyakt. Kezdetben aranyszn, s az llat regedsvel ltalban sttedik. Teste vilgosabb, s farkn a bojt fekete.
A nstnyek felptse kevsb erteljes s nincs srnyk, de mindkt nem egyedei rendkvl izmosak s ersek. Hts lba segtsgvel tzmteres ugrsra is kpes, s sk terepen, rvid tvon egy felntt oroszln elrheti az 50 – 60 km/h sebessget. A hatalmas mancsokon les, visszahzhat karmok tallhatk a zskmny megragadsra.
Vadszat
Az oroszln sok klnbz llatra vadszik: a rgcslktl s a hllktl kezdve a vzilklykkn s a zsirfokon keresztl egszen az elefntklykkig. Specialitsa a nagyobb prda, pl. zebra, antilop s gn elejtse. Ezekre az llatokra csoportban vadsznak.
A nstnyoroszlnok leginkbb csapatban vadsznak, egy nekiront a zebracsordnak, kivlasztja a zskmnyt, a tbbi nstny fel tereli, akik elejtik. A hmek akkor vesznek rszt, ha a zskmny tl nagy. Elszr a hmek esznek, majd a nstnyek s utolsknt a klykk kapnak enni. A hm oroszln 40 kg hst is kpes megenni.
Az oroszln a nagymacskk kzl a leginkbb trsas lny, falknak nevezett csoportokban l. A falka magja 4-8 egymssal rokonsgban ll nstnybl s utdaikbl ll. A nstnyekkel l nhny hm. A hmek egyttes ervel vdik meg a falkjukat a vetlytrsaktl. A falka sszes felntt tagja vdi a territriumt a betolakodktl. rlkkkel s vizeletkkel jellik meg terletk hatrait.
Kommunikci:
Az oroszlnok klnbz hangokkal kommuniklnak, ezek kzl az vlts a legismertebb. Ez adja a falka tudtra, hol tartzkodik a trsuk, valamint figyelmezteti a betolakod hmeket is.
A nstnyek:
A falka nstnyei kezdetben ellensgesek az j hmekkel, klnsen, ha fiatal klykeik vannak. A hmek kpesek a mg szops klykket meglni. Ilyenkor az anya teje elapad, majd a nstny a hormonlis vltozs miatt jra megtermkenythet. Amint elrtk ezt az llapotot, a nstnyek akr napi tvenszer is kpesek a przsra. gy nvelve a megtermkenyls eslyt. Sajt klykeik megszletse hatsra nagy vltozs zajlik le a hmekben: a gyilkos hdtk gyengd apkk vlnak.
A falka nstnyei nagyjbl egy idben fialnak, s kzsen nevelik kicsinyeiket. A klykk vakon szletnek, anyjuk ket egy rejtekhelyen hozza ket a vilgra, s a szoptatsban a tbbi nstny is rszt vesz.

Az utdok:
A klykk 4-8 hetes korukban kapnak elszr hst, s nagyjbl 6 hnapos korukban vlasztja el ket az anyjuk. Hamarosan rdekldnek a vadszat irnt, s jtkosan gyakoroljk a zskmnyszerzst. Legalbb 1 v mire kpesek lesznek vadszni, s ltalban 2.5 ves korukban tudnak nllan gondoskodni magukrl. A klykkor kezdetn kialakult ktdsek gyakran egy leten t megmaradnak.

Az emberek kztt:
A 90-es vek kzepe ta az oroszlnok szma tbb mint 50%-kal cskkent: a vadon l pldnyok szma 30 s 100ezer kzttire tehet, tbbsgk Afrika keleti s dli rszn l. Az oroszlnvadszat mg ma is gyakori, ezrt egyre ritkbban tallkozhatunk az „llatok kirlyval” a Nemzeti parkok s a rezervtumok terletn kvl.
Radzsa
Figyelem!Ez a lers sajt!Ne lopj!
|